Drukarki na toner vs drukarki na tusz - porównanie korzyści
Praktycznie w każdym domu lub domu znajduje się drukarka atramentowa czy laserowa. Mimo powszechnej cyfryzacji jest to niezbędne urządzenie do pracy, gdyż spora liczba dokumentów musi mieć papierową wersję. Jednakże, która drukarka, laserowa czy atramentowa będzie lepszym rozwiązaniem? W dokonaniu trafnego wyboru urządzenia, z pewnością pomoże poznanie korzyści z zakupu obu opcji, które opisaliśmy w poniższym artykule.
Praktycznie w każdym domu lub domu znajduje się drukarka atramentowa czy laserowa. Mimo powszechnej cyfryzacji jest to niezbędne urządzenie do pracy, gdyż spora liczba dokumentów musi mieć papierową wersję. Jednakże, która drukarka, laserowa czy atramentowa będzie lepszym rozwiązaniem? W dokonaniu trafnego wyboru urządzenia, z pewnością pomoże poznanie korzyści z zakupu obu opcji, które opisaliśmy w poniższym artykule.
W jaki sposób działa drukarka laserowa?
Drukarka laserowa korzysta z odbicia promienia lasera odwzorowującego obrazy na naładowanym dodatnio albo ujemnie bębnie światłoczułym. Proces odwzorowania opiera się na punktowym rozładowaniu poszczególnych powierzchni danego bębna. Do tak powstałego utajonego obrazu na bębnie, zaczynają przylegać cząsteczki pochodzące z tonera.
Jak działa drukarka atramentowa?
Zasada działania drukarki atramentowej opiera się zaś na nanoszeniu tuszu poprzez niewielkie dysze. Głowica drukująca przemieszcza się wzdłuż krótkiej krawędzi kartek i zatrzymuje po każdorazowym pokonaniu kilku minimetrów, aby nanosić kropelki atramentu, które później suszone są przy pomocy opornika. Obraz zostaje nadrukowany liniami.
Czym się różni drukarka laserowa od tuszowej?
Drukarka na toner czy tusz powinna zostać wybrana nieprzypadkowo. Decyzja ta może mieć znaczny wpływ na koszty, jakość oraz efektywność wydruku nie tylko w domu, ale również w biurze. Oba rodzaje drukarek mają swoje plusy oraz minusy, które sprawiają, iż są one lepiej dobrane do różnorodnych zastosowań oraz potrzeb użytkownika.
Koszty tonerów i tuszy
Koszty eksploatacji stanowią ważną kwestię podczas dokonywania wyboru pomiędzy drukarką laserową a atramentową. Zamienniki tuszy do drukarek atramentowych są zwykle tańsze w zakupie, aniżeli zamienniki tonerów do urządzeń laserowych, ale wymagają jednak częstszej wymiany. Jednakże z drugiej strony, tonery, pomimo większej ceny początkowej, pozwalają zwykle na wydruk znacznie większej ilości stron, co może się przełożyć na niższe koszty za pojedynczą stronę w dłuższej perspektywie czasu.
Drukarka atramentowa może być bardziej opłacalna dla użytkowników drukujących raczej sporadycznie, natomiast drukarki laserowe często są bardziej ekonomiczne dla osób drukujących w dużych ilościach i regularnie.
Koszty na stronę oraz wydajność
Wydajność drukarek jest związana bezpośrednio z kosztami na jedną stronę. Drukarki laserowe są w stanie zwykle zaoferować niższe koszty na jedną stronę, za sprawą większej wydajności tonerów. Są one bardzo dobre do środowisk biurowych, gdzie drukuje się często i dużo. Drukarki atramentowe, chociaż mogą odznaczać się wyższymi kosztami na jedną stronę, są nierzadko wybierane do domów i niewielkich biur, gdzie objętość wydruku jest ograniczona.
Szybkość i jakość wydruku
Drukarki atramentowe zwykle są w stanie zaoferować lepszą jakość wydruków w wypadku grafik i zdjęć o dużym nasyceniu kolorystycznym, co czyni je bardzo dobrym wyborem dla projektantów i fotografów. Drukarki laserowe, zapewniają zaś dobrej jakości grafiki i niezwykle wyraźny tekst, co jest zaletą w środowiskach biurowych.
Jakość wydruku w drukarkach laserowych i atramentowych
Drukarki atramentowe są najczęściej lepsze w reprodukcji ogromnej gamy delikatnych gradientów i kolorów. Urządzenia laserowe są w stanie zaoferować bardziej jednolite pokrycie, co jest zaletą podczas drukowania sporych bloków tekstowych i łatwych grafik. Jednakże w wypadku bardziej złożonych zdjęć czy grafik, drukarki laserowe mogą nie dorównać jakością wydruku drukarkom atramentowym.
Szybkość drukowania
Szybkość drukowania jest istotną kwestią, tym bardziej w użyciu biurowym, gdzie czas jest niezwykle istotny. Urządzenia laserowe najczęściej drukują znacznie szybciej, aniżeli tradycyjne drukarki atramentowe. Dzięki temu bardzo dobrze sprawdzają się w miejscach, gdzie konieczne staje się szybkie wydrukowanie sporych nakładów dokumentacji. Dla domowych użytkowników, gdzie szybkość wydruku nie jest tak istotna, drukarki atramentowe mogą być bardziej opłacalne i zupełnie wystarczające.
Chociaż drukują znacznie wolniej, oferują nam najwyższą jakość kolorowych wydruków i są zwykle tańsze podczas zakupu. Dla osób drukujących sporadycznie, dla których najważniejszą kwestią jest wydrukowanie zaproszeń, projektów szkolnych czy zdjęć, urządzenia atramentowe będą rozwiązaniem idealnym, które łączy bardzo dobrą jakość wydruków kolorowych i przystępną cenę.
Jak widać, jednakowo drukarki atramentowe, jak i laserowe mają swoje zalety. Wybór odpowiedniego urządzenia zależy tak naprawdę od naszych potrzeb, takich jak wymagania co do jakości wydruku, ilości stron czy też kosztów związanych z zakupem nowego tuszu lub tonera.