Ołówki - ich rodzaje i zastosowanie

person Dodane przez: DarmarOffice.pl list W: Akcesoria biurowe W: favorite Polubień: 1681

Nie trzeba urodzić się z talentem plastycznym, aby wyuczyć się technik rysowania i osiągać na tym polu zachwycające efekty. W drodze do zdobycia solidnego warsztatu rysowniczego istotne jest przede wszystkim zaangażowanie, a także wiedza z zakresu teorii, dzięki której opanowanie pewnych zagadnień będzie dużo prostsze. Przed rozpoczęciem przygody z rysowaniem, warto zainteresować się właściwościami odpowiednich ku temu przyborów, takich jak ołówek. Ołówki wykorzystywane są przez każdego, nie tylko w celach artystycznych, dlatego też wśród tego typu rozwiązań panuje duża różnorodność.

Ołówek automatyczny czy tradycyjny - czym się różnią?

Większość ludzi już na wczesnym etapie swojego życia miała styczność z przyborami do pisania wykorzystującymi rysik grafitowy. Tradycyjne ołówki towarzyszą uczniom od pierwszych lat nauki, ponieważ charakteryzują się dużą wytrzymałością i wydajnością. Dzięki możliwości strugania ołówka w przypadku starcia rysika, takie rozwiązania służą użytkownikom przez długi czas, bez konieczności ich wymiany. Są wodoodporne, więc można nimi kreślić w każdych warunkach. Chętnie korzystają z nich zarówno artyści, jak i uczniowie, ale też wiele innych specjalistów, potrzebujących wytrzymałego rozwiązania.

Alternatywą tradycyjnych ołówków, są nowocześniej ołówki automatyczne. Takie urządzenia wykorzystują wymienne rysiki, dlatego nie ma konieczności ich strugania. Ołówek automatyczny pozwala na osiągnięcie dużej precyzji, dlatego chętnie wykorzystywany jest podczas pisania i kreślenia dokumentacji technicznych. Cechuje się nieco mniejszą wytrzymałością, niż tradycyjne rozwiązania, ponieważ delikatny rysik dużo łatwiej złamać, jednak możliwość osiągnięcia niezwykle cienkich linii sprawia, że cieszą się one dużą popularnością.

Twardość ołówków - co oznacza i jaką wybrać?

Rysik każdego ołówka, niezależnie od tego, czy jest to rozwiązanie tradycyjne, czy automatyczne, wykonany jest z mieszaniny grafitu i kaolinu. W zależności od tego, którego z tych składników jest więcej, rysik może być twardszy lub bardziej miękki. Skalę twardości podzielono na 20 poziomów, oznaczonych kolejno: 9H, 8H, 7H, 6H, 5H, 4H, 3H, 2H, H, F, HB, B, 2B, 3B, 4B, 5B, 6B, 7B, 8B, 9B.

Najczęściej spotykane i jednocześnie najtańsze ołówki, to te o pośredniej twardości, głównie HB, ale też F. Ołówek miękki ma w swoim składzie więcej grafitu i oznaczany jest za pomocą litery B. Analogicznie litera H sugeruje, że ołówek jest twardy i w swoim składzie ma więcej kaolinu, niż grafitu.

Twardość ołówków wpływa na jakość kreski danego przyboru, dlatego dopasowanie odpowiedniej do konkretnego zadania, jest niezwykle ważne. Twarde ołówki pozwalają na osiągnięcie większej precyzji, wolniej się ścierają, jednak linia przez nie poprowadzona nie jest tak intensywna, jak w przypadku skali B. Takie rozwiązania wykorzystywane są przede wszystkim przy rysunku technicznym, gdzie utrzymanie przejrzystej formy jest niezwykle ważne.

Ołówek miękki pozwala natomiast na poprowadzenie grubszej linii o intensywnym kolorze zbliżonym do czerni. Modele ze skali B ścierają się szybciej, ale dzięki temu o wiele lepiej radzą sobie z cieniowaniem lub kreśleniem po trudnych powierzchniach, takich, jak np. kamień.

W jakich dziedzinach można wykorzystywać ołówki?

Wielką zaletą ołówków, niezależnie od ich typu, jest szeroka wszechstronność i uniwersalność takich przyborów kreślarskich. Artyści wykorzystują ołówek do szkicowania, tym samym rozwijając swój warsztat plastyczny. Podobne rozwiązania odnajdują się w wielu dziedzinach sztuki, czy to przy rysowaniu martwej natury, portretów, ale też różnego rodzaju projektów, np. odzieżowych lub architektonicznych. Twórcy zachwycających grafity także nie zaczynają od razu od sprayów, ale najpierw planują wszystko na kartce przy pomocy ołówka. Można śmiało stwierdzić, że ołówki stanowią podstawę wielu dziedzin związanych z szeroko rozumianą sztuką, a przy tym wykorzystywane są chętnie także na innych polach.

Uczniowie zaczynający swoją przygodę z nauką, najczęściej korzystają z ołówków i to dzięki nim wyrabiają sobie charakter pisma. Różnego rodzaju konstruktorzy, tacy jak np. pracownicy budowy, przy pomocy miękkich ołówków zaznaczają na różnych powierzchniach istotne informacje, które później w razie potrzeby łatwo można usunąć. Profesjonalni nurkowie przy butli tlenowej często doczepioną mają niewielką plastikową tabliczką z dołączonym na sznurku ołówkiem, która ułatwia im komunikację pod wodą. Nawet przemysł medyczny docenia właściwości ołówków. Stomatolodzy kreślą nimi po odlewach, planując tym samym np. przebieg korekty uzębienia.

Wszystkie te przykłady stanowią jedynie wstęp do możliwości, jakie niesie za sobą ten niepozorny przedmiot, jakim jest ołówek. Rozwiązania te znane są ludzkości od czasów starożytnych i nic nie wskazuje na to, by miały popaść w zapomnienie.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
Utworzono nowe konto
Masz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło